Інституційний репозитарій

Національного університету харчових технологій

ISSN 2310-8282

Положення про Інституційний репозитарій

 

Нові надходження

Документ
Застосування електрофізичних методів обробки харчової рослинної сировини в сучасних технологіях установках та пристроях
(2024-04) Шевченко, Андрій Олександрович; Прасол, Світлана Володимирівна; Михайлов, Богдан Валерійович; Бабанов, Ігор Геннадійович; Бабанова , Олена Ігорівна
У статті наведено аналіз застосування електрофізичних методів обробки харчової рослинної сировини в сучасних технологіях, установках та пристроях. Встановлено, що серед електрофізичних методів надвисокочастотна (НВЧ) обробка та електроконтактне нагрівання (ЕКН) є перспективними електрофізичними методами, які можуть вдосконалити процеси жарення, замочування, сушіння та концентрування. Отримання комплексів даних з метою оптимізації методів з ЕКН та НВЧ вимагає впровадження технічних засобів для проведення експериментальних досліджень, що передбачає розробку сучасних лабораторних установок. Розроблено установку для вивчення процесів НВЧ-концентрування та НВЧ-сушіння харчової рослинної сировини за умов вакуумування з перемішуванням. Визначено ефект скорочення тривалості досліджуваних процесів, що виникає внаслідок здійснення перемішування сировини під час НВЧ-обробки. На підставі цього розроблено установку для концентрування (сушіння) харчових систем з використанням НВЧ-нагріву і вакуумування. Для вивчення процесів жарення з ЕКН розроблено установку, що дозволяє здійснювати процеси різним за типом, формою та частотою електричного струму; а також установку для комбінованого жарення. За допомогою цих установок досліджено зміну температури зразків із фаршевих мас на основі рослинної сировини під час їх обробки методом ЕКН та комбінування різних способів нагрівання. При цьому відзначається суттєве зменшення нерівномірності температурного поля за об’ємом зразка, що є перевагою порівняно з традиційними способами нагрівання. Більш інтенсивне нагрівання здійснюється комбінованим способом жарення з ЕКН. На підставі проведених досліджень розроблено багатофункційний пристрій теплової обробки харчових продуктів ПТО-0,1. Розроблено установку для дослідження замочування квасолі за умов теплового методу з ЕКН. Вона дозволяє досліджувати процес замочування бобів квасолі холодним способом, гарячим способом з нагріванням теплопередачею та гарячим способом з ЕКН. Доведено, що найменш енерговитратним, але тривалим є холодний метод. Для гарячого методу, що є ефективним для енергозбереження та зменшення тривалості, доцільним є застосування замочування за умов ЕКН.
Документ
Перспективні методи оцінки стану навколишнього середовища на техногеннонавантажених територіях
(2022) Черняк, Лариса Миколаївна; Міхєєв, Олександр Миколайович; Маджд, Світлана Михайлівна; Дмитруха, Тетяна Іллівна; Манєцкі, Томаш
Розвиток транспортної галузі, зокрема авіаційної, супроводжується зростанням техногенного навантаження на довкілля. Тому, питання оцінки та зниження негативного впливу об’єктів авіатранспортної інфраструктури нерозривно пов’язані з питаннями вирішення проблеми підвищення рівня екологічної безпеки даної галузі. Зокрема, це стосується підвищення рівня контролю за станом ґрунтів, як на територіях аеропортів, так і на прилеглих до них територіях. Адже, досить часто, аеропорти розміщені на невеликій відстані від населених пунктів, і проблема забруднення даних територій має небезпечний для населення та довкілля характер.
Документ
Екологічні виклики щодо європейської інтеграції України
(2023) Бондар, Олександр Іванович; Маджд, Світлана Михайлівна; Чернов, Сергій Іванович; Коваль, Олег Михайлович
Екологічна стандартизація в умовах стрімкого розвитку науково-технічного прогресу та промислового виробництва є надзвичайно важливою сферою суспільної діяльності, яка синергізує в собі цілу низку аспектів – екологічних, технічних, виробничих, господарських, економічних, наукових, юридичних та естетичних. Важливими чинником розвитку сучасного суспільства є широкий спектр проблем пов'язаний з охороною та відновленням стану довкілля. На сьогодні можна виділити пріоритетні проблеми екологічної стандартизації, які зводяться до: розроблення систем стандартів гармонізованих з міжнародними та європейськими; розроблення методик вимірювання концентрації забруднювальних речовин в складових природного середовища; встановлення єдиної системи документообігу та ін. Дані проблеми можливо вирішувати лише на державному рівні, адже в промислово розвинених країнах підвищення рівня виробництва, поліпшення якості продукції й зростання життєвого добробуту населення тісно пов’язано з застосуванням стандартизації у сфері охорони довкілля.
Документ
Сучасні аспекти управління екологічною безпекою аеропортів
(2022) Черняк, Лариса Миколаївна; Маджд, Світлана Михайлівна; Горобцов, Іннокентій Володимирович
Діяльність, пов’язана із забезпеченням авіатранспортних процесів, на сучасному етапі розвитку світової економіки є надзвичайно важливою сферою використання інтелектуальних і технічних можливостей людства в інтересах вирішення економічних, соціальних, екологічних, оборонних та інших проблем сучасності. Однак, розвиток техносфери постійно супроводжується негативним прямим і опосередкованим впливом на стан навколишнього середовища. Зокрема, через виснаження енергоресурсів та забруднення компонентів навколишнього середовища внаслідок виконання різних технологічних операцій з обслуговування та експлуатації авіаційних транспортних засобів та дії на довкілля факторів різної природи. Тому, вирішення екологічних проблем, що пов’язані із збільшенням інтенсивності авіатранспортних процесів, є насьогодні важливою науково-практичною задачею у контексті забезпечення сталого розвитку авіаційної галузі.
Документ
Ecological assessment of groundwater at the airport zone
(2022) Madzhd, Svitlana; Cherniak, Larisa; Mikhyeyev, Oleksandr
In complex natural, technogenic and anthropogenic conditions, when at the same time the quality of water directly in the underground part of the Hydrosphere or through other components of the environment is affected by various factors of pollution, the assessment of the quality of underground water takes on a specific character. Carrying out constant monitoring of the state of the groundwater, comparing and assessing the compliance of pollutant concentrations with established standards makes it possible to assess the actual state of groundwater in the airport area and adjacent territories for the content of pollutants. The main sources of groundwater pollution as a result of the operation of aviation equipment are rainwater and meltwater, emergency discharges of petrochemicals, fuel and lubricant storage farms. The purpose of the work: to carry out an ecological assessment of the quality of groundwater at the area of the International Airport Kyiv (Zhulyany) according to the main hydro-ecological indicators. The water quality of five drinking wells at different distances from the runway of the Kyiv airport zone was analyzed.