Статті

Постійне посилання на розділhttps://dspace.nuft.edu.ua/handle/123456789/7372

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Інтелектуальна безпека, яка характеризує якісні ознаки складових національної безпеки України
    (2019) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    В статті узагальнюються наукові погляди з теоретико-методичних позицій щодо економіко-правової природи інтелектуальної безпеки як особливої категорії, яка характеризує систему якісних ознак інтелектуального розвитку складових національної безпеки України так її складової – національної економічної безпеки.
  • Ескіз
    Документ
    Інтелектуальна безпека в Україні: оцінка стану та тенденцій розвитку трансферу технологій в оборонно-промисловому комплексі
    (2019) Андрощук, Георгій Олександрович; Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    З позиції світового ринку озброєння і військової техніки, розглянуто місце України в глобальному експорті зброї. Визначено зміст терміну «інтелектуальна безпека»та їїзначення в оборонно-промисловому комплексі (ОПК), роль держави у сприянні і розвитку трансферу технологій. Проведено аналіз науково-технічного потенціалу галузі, стану та тенденцій розвитку трансферу технологій в ОПК держави. Проаналізовано охорону інтелектуальної власності, динаміку винахідницької і патентної активності в ОПК, особливості патентування винаходів в іноземних державах. Виявлено негативні тенденції у сфері виробництва, обігу та використання винаходів в Україні, їх вплив на технологічну та економічну безпеку держави. Розглянуто стратегічні напрямки розвитку ОПК щодо вирішення існуючих проблем та трансферу технологій. Показано, що міжнародний трансфер технологій у військово-технічній сфері є один з векторів інноваційного розвитку національної економіки.
  • Ескіз
    Документ
    Економіко-правові аспекти розкриття змісту окремих понять в економічних дослідженнях інтелектуальної власності
    (2019) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    Обґрунтовано особливості та специфіка об’єктів права інтелектуальної власності при проведенні економічних досліджень інтелектуальної власності. Специфічні властивості даних об'єктів обумовлюють особливості процедури розв'язання спорів щодо цих об'єктів і пов'язаних з ними прав, які виникли в процесі створення та комерціалізації інтелектуальної власності. Зазначено, що особливістю інтелектуальної власності є те, що вона має віртуальний характер. Саме це ускладнює усвідомлення її сутності. Проте, якщо виникає спір стосовно об'єкта права інтелектуальної власності, то останній завжди матеріалізований, що дозволяє їй набути економічний зміст. Визначено, що будь-який об'єкт права інтелектуальної власності, якщо є предметом судового спору, а в судовій експертизі є об’єктом дослідження, який за своєю природою є нематеріальним об’єктом, набуває правової охорони при дотриманні всіх установлених законодавством умов і фіксації в певній об’єктивній (матеріальній) формі. За юридичною ознакою майнові права у правовідносинах інтелектуальної власності за змістом можуть бути як абсолютним (виключним) правом творця або інших осіб на об'єкт права інтелектуальної власності, так і мати зобов'язальний характер у правовідносинах, пов'язаних із передачею цих прав від автора до іншої особи. Відмічено, що залишаються невирішеними проблеми узгодженості між методологічною правовою та методологічною економічною базами, які потребують більш змістовного розкриття юридичних та економічних понять з урахуванням чинних законодавчих та нормативних актів, в яких вони використовуються. Зі змісту питань експертизи з економічних досліджень інтелектуальної власності зі спеціальності 13.9 обґрунтовано потребу в знаннях окремих економічних та юридичних понять щодо розміру винагороди (доходу), розміру реальних збитків, розміру упущеної вигоди, розміру матеріальної шкоди тощо. Узагальнено та визначено окремі економічні та юридичні поняття стосовно: доходу власника об’єкта права інтелектуальної власності; пасивного доходу (прибутку) неприбуткової бюджетної організації; доходу від прав за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав; упущеної вигоди внаслідок неправомірного використання об’єктів права інтелектуальної власності; збитків внаслідок неправомірного використання об’єктів права інтелектуальної власності.
  • Ескіз
    Документ
    Розвиток інтелектуального капіталу та його складників у аспекті процесів інтелектуалізації, капіталізації та трансформації (теоретико-методологічний екскурс)
    (2019) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    Розглядається економіко-правова категорія «інтелектуальний капітал», моделі та структуризація інтелектуального капіталу, економіко-правова природа походження інтелектуального капіталу та його кругообіг, економіко-правова природа складників інтелектуального капіталу, розвиток інтелектуального капіталу у аспекті процесів інтелектуалізації, капіталізації та трансформації.
  • Ескіз
    Документ
    Складності, з якими стикається економічна експертиза порушень прав інтелектуальної власності
    (2018) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    Розглядаються окремі аспекти питання – чому економічні дослідження порушення прав інтелектуальної власності сьогодні стають найбільш складними, та здійснено намагання знайти економіко-правові інструменти їх вирішення.
  • Ескіз
    Документ
    Теоретичні аспекти капіталізації майнових прав інтелектуальної власності з позиції домінанти неоекономіки
    (2019) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    У статті узагальнюються теоретичні підходи до визначення капіталізації, її змісту та різновидів. Обґрунтовується економічна категорія капіталізації майнових прав інтелектуальної власності як вартість майнових прав інтелектуальної власності в процесі її комерціалізації, спрямованої на отримання прибутку (доданої вартості).Визначено зміст реальної та фіктивної, прямої та зворотної капіталізації майнових права інтелектуальної власності. Розглянуто розширення процесу капіталізації майнових прав інтелектуальної власності в умовах корпоративної трансакції, з якою пов’язують рух інтелектуального капіталу.
  • Ескіз
    Документ
    Шляхи протидії тіньовому ринку спирту і алкоголю, як складова економічної безпеки
    (2019) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    У статті розглядаються основні принципи забезпечення економічної безпеки України та здійснюється порівняльний аналіз визначень її сутності. Зазначено, що до основних визначень категорії та складових економічної безпеки не віднесено протидію тіньовий економіці або протидію тіньовому ринку, як особливої складова економічної безпеки, яку потрібно виділити у самостійну категорію.Метою дослідження стало узагальнення категорії та складових економічної безпеки з позиції наукового обґрунтування протидії тіньовому ринку та визначення шляхів протидії тіньовому ринку реалізації спирту і алкоголю за напрями актуалізації боротьби з тіньової політикою, корупцією та господарськими злочинами. Об‘єктом дослідження обрано тіньовий ринок спиртової та лікеро-горілчаної продукції. Науково обґрунтовується економічна природа та поширення тіньового ринку спирту та алкогольної продукції в Україні, як самостійної складовою господарських злочинів в умовах подолання кризових явищ в економіці. Сформульовано окремі категорії феномену сучасної економіки: тіньова економіка; тіньова політика; корупція; злочини у сфері економічної діяльності; господарські злочини. Розглядається прояв тіньової економіки в Україні з позиції тіньової політики, корупції та злочинів у сфері економіки як метод дослідження. Наводиться феномен тіньової економіки на міжнародному рівні в порівнянні зі станом в Україні та розглядається тіньовий ринок реалізації спиртової та лікеро-горілчаної продукції за оцінками експертів, слідчих працівників податкової міліції, що підтверджує розмір нанесених великих збитків державі, а також узагальнюється перелік таких порушень. Пропонуються шляхи протидії тіньовому ринку спирту та алкогольної продукції з позиції наукового обґрунтування детінізації економіки спиртової промисловості України, яка спрямована як метод дослідження на актуалізацію напрямів боротьби з тіньової політикою, корупцією та господарськими злочинами.
  • Ескіз
    Документ
    Принципи формування національної безпеки України з позиції прав інтелектуальної власності: теоретичний зріз розвитку
    (2018) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    Узагальнюються теоретичні питання формування національної безпеки України з позиції загальних наукових підходів, економічної безпеки, інноваційної безпеки й інтелектуальної безпеки. Обґрунтовуються теоретичні та методологічні аспекти формування національної безпеки, що повинна спиратися на інноваційно-інтелектуальну сферу діяльності та розвивати теорію побудови й функціонування системи національної безпеки з огляду прав інтелектуальної власності як складової загальної наукової теорії та методології національної безпеки України. Такий підхід концептуально відмінний від самостійної теорії інтелектуальної безпеки. The author summarizes the theoretical issues of the formation of nationalsecurity of Ukraine from the point of common scientific approaches, economic security, innovation security and intellectual security. It is substantiated theoretical and methodological aspects of the formation of national security, which should be based on the innovative and intellectual sphere of activity and develop the theory of the construction and functioning of the national security system in view of intellectual property rights as a component of the general scientific theory and methodology of Ukraine's national security. The innovative and intellectual sphere of activity is not an integral part of the national security system of Ukraine, as it organically grows into elements of the national security system of Ukraine, transforms them, strengthens, integratively combineswith them on the basis of innovativeness of national security, theoretically takes into account the principle of diffusion of innovations from the point of intellectual property rights. This approach is conceptually different from the independent theory of intellectual security, since the formation of national security in the view of intellectual property rights acquires the features of innovativenessof the national security of Ukraine, taking into account the substantiation: the principle of formation of national security on the active complex of existing and specially created bodies, state and non-state structures; principles of the structural and functional system; the principle of strategy formation; principles of the strategic management process; principles of creation and implementation of intellectual property rights into economic circulation; the principle of diffusion of innovations in the view of intellectual property rights; principles of the selection of priority research directions; the principle of legal capacity.
  • Ескіз
    Документ
    Інноваційність цілісних науково-виробничих формувань в умовах поступу до неоекономіки
    (2018) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    У статті досліджуються ознаки термінів «інноваційність» і «рівень інноваційності», їхня відмінність і розкривається природа інноваційності як особливої ознаки, що характеризує результат динамічного, системного та цілеспрямованого оновлення цілісних науково-виробничих формувань. Розвивається концепція потрійної спіралі для формування системи взаємовідносин між органами державного управління, бізнесовими структурами та науковими організаціями в умовах поступу до неоекономіки, де розвивається менеджмент комерціалізації та капіталізації інтелектуальної власності. In the article the author researches the features of the terms «innovativeness» and «level of innovativeness», their difference, and reveals the nature of innovativeness as a special feature that characterizes the result of a dynamic, systematic and purposeful updating of integral scientific and production formations. Large-scale introduction into the economic turnoverthe products of intellectual labor (knowledge, technologies, scientific and technical developments), that acquire intellectual property rights with a purposeof their commercialization and achievement of the socioeconomic effect is the main feature of the innovativeness of integral scientific and production formations. Discussion among scientists is the definition of «innovativeness». In the view of economic nature, innovativenessis seen as the perception, production and application of new, as well as the possibility of diffusion of innovations from the point of economic theory, emphasizing the presence of a new phenomenon, products, technology, etc., aimed at increasing efficiency. The concept of «triple spiral» for formation a system of relations between public administration bodies, business structures and scientific organizations in the conditions of progress towards a neo-economy is developing. The main thesis of the theory of «triple spiral» is that in the system of innovative development the institutions that are responsible for creating new knowledge start to dominate. The reason for such an important transformation was the logic of the development of science, which gives rise to more and more syntheticdirections, which include both fundamental and applied research of interdisciplinary nature and development. Achievement of the integrated effect of continuous updates is further deepening of innovativeness in the conditions of progress to the neo-economy in the formation of the system of relations between public authorities, business industrial structures and scientific organizations, where intellectual property commercialization and capitalization management develops.
  • Ескіз
    Документ
    Комерціалізація інтелектуальної власності, створеної державними підприємствами закладів вищої освіти та науки в процесі покращенняінноваційно-правового середовища
    (2018) Бутнік-Сіверський, Олександр Борисович
    Досліджується: інноваційне та правове середовище, фінансове середовище; об’єкти права інтелектуальної власності; завершені НДР (ДКР) як особливий вид інтелектуальної власності; об’єкти комерціалізації НДРза ознакою «розробка», які не набувають ознак об‘єкти права інтелектуальної власності (ОПІВ),які відносяться до об‘єктів авторського права та є службовими, які набувають ознаки «розробки», без відображення в бухгалтерському обліку замовника; використання ОПІВ після закінчення ДКР; застереження замовнику, для якого ДКР набувають статус розробки; застереження користувачу – замовнику ДКР; комерціалізація замовником ДКР, який виконує функції посередника; замовник ДКР залишає закінчені ДКР у виконавця; комерціалізація ДКР виконавцем; комерціалізація ДКР виконавцем з використанням ліцензійного договору. It is researched: innovation and legal environment, financial environment; objects of intellectual property rights; completed R&D as a special type of intellectual property; objects of R&D commercialization on the basis of a“development” feature, which do not acquire the signs of intellectual property objects (IPO), which relate to copyright objects and are made for hire, and which acquire the features of a“development”, without reflection in the accounting of the client; the use of IPO after the completion of R&D;provisionsfor the client, for which R&D acquires the status of a development; the provisions for the user – a clientfor R&D;commercialization of R&D by the client, who acts as an intermediary; R&D client leaves completed R&D at the performer;commercialization of R&Dby the performer; commercialization of R&D with the use oflicense agreement.