Статті

Постійне посилання на розділhttps://dspace.nuft.edu.ua/handle/123456789/7372

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 5 з 5
  • Ескіз
    Документ
    Вплив фузаріозних хвороб на розвиток зернових та дослідження їх біохімічних показників
    (2016) Тогачинська, Ольга Василівна; Салавор, Оксана Мирославівна; Ященко, Оксана Володимирівна
    Наведено дані про фітосанітарний стан посівів пшениці озимої сорту Лада Одеськакомплексного внесення мінеральних добрив та інтенсивної системи захисту посівів відхвороб, шкідників та бур’янів на урожай і якість пшениці озимої. Визначено розрахунковівитрати врожаю від фузаріозної гнилі — 0,44%. Визначено основні технологічні операції, які при вирощуванні зернових погіршують біохімічні показники якості. Показано, що альтернативні технології, які передбачають внесення побічної продукції не забезпечують отримання високоякісного зерна пшениці і потребують вдосконалення. Встановлено кореляційний зв'язок між якістю зернових і розвитком фузвріохвороб. The data on the phytosanitary condition of crops winter wheat varieties Lada Odessa complex mineral fertilizers and intensive system to protect crops from diseases, pests and weeds on the yield and quality of winter wheat. Determined the estimated costs harvest of Fusarium rot - 0.44% .The main technological operations in growing grain worsen biochemical indicators of quality. A comprehensive environmental assessment technologies of winter wheat. Determined the protein content of 13-14%and gluten 28 -30%. It was shown that alternative technologies that involve making by-products do not provide a highly wheat and in need of improvement. Established correlation between the quality of grain and Fusarium disease development.
  • Ескіз
    Документ
    Екологічна експертиза технологій вирощування пшениці озимої
    (2013) Тогачинська, Ольга Василівна
    Показано, що екологічне оцінювання технологій вирощування пшениці доцільно здійснювати за структурою показників: родючість грунту, фітосанітарний, екотоксикологічний стан, якість і безпека продукції. Обґрунтовано, що такий спосіб оцінювання дає можливість отримати якісне зерно пшениці і уникнути негативного впливу на навколишнє природне середовище.
  • Ескіз
    Документ
    Екологічна експертиза технологій вирощування пшениці озимої за показниками фіто санітарного стану посівів
    (2009) Макаренко, Наталія Анатоліївна; Тогачинська, Ольга Василівна; Бондарь, В. І.; Свидинюк, Іван Миколайович
    Висвітлено екологічну експертизу технологій вирощування пшениці озимої за показниками фіто санітарного стану посівів в зоні північного Лісостепу. Висвітлено, що для впровадження технологій у виробництво слід удосконалювати деякі технологічні операції.
  • Ескіз
    Документ
    Екологічна експертиза технологій вирощування пшениці озимої за показниками якості зерна
    (2009) Макаренко, Наталія Анатоліївна; Тогачинська, Ольга Василівна; Свидинюк, Іван Миколайович; Кононюк, Л. М.
    Наведено результати екологічної експертизи технологій вирощування пшениці озимої за показниками якості зерна. Встановлено, що для отримання зерна пшениці з оптимальним вмістом білка і клейковини, необхідно застосовувати мінеральне живлення на рівні N90P90K90, N135P135K135 на фоні інтенсивного захисту рослин.
  • Ескіз
    Документ
    Екологічна експертиза систем удобрення та хімічного захисту пшениці озимої за показниками родючості ґрунту і міграції важких металів у профілі темно-сірого опідзоленого ґрунту
    (2012) Макаренко, Наталія Анатоліївна; Тогачинська, Ольга Василівна; Бондарь, В. І.; Паращенко, Ірина В’ячеславівна; Свидинюк, Іван Миколайович; Ничик, Оксана Василівна
    Викладено результати екологічної експертизи систем удобрення та хімічного захисту пшениці озимої у північному Лісостепу за показниками родючості і впливом на процеси міграції важких металів у профілі темно-сірого опідзоленого ґрунту. За результатами оцінювання екологічного стану ґрунту в умовах польового досліду встановлено, що достатній рівень забезпечення рослин рухомими сполуками азоту, фосфору і калію досягається за використання високих і підвищених норм мінеральних добрив на фоні інтенсивного захисту рослин. Органічна система удобрення – приорювання побічної продукції – здебільшого не спроможна забезпечити нормальні умови мінерального живлення пшениці озимої.