Тези доповідей, матеріали конференцій

Постійне посилання на розділhttps://dspace.nuft.edu.ua/handle/123456789/7373

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Визначення вмісту токсичних елементів зерна пшениці і жита
    (2018) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі наведені експериментальні дані по визначенню вмісту токсичних елементів у зерні пшениці та жита. Дослідження проводилися відповідно стандартних методик на спектрометрі атомно-емісійному багатоканальному (АЕМС). Зерновою сировиною, у якій проводили дослідження вмісту токсичних елементів, було обрано зерно пшениці та жита продовольчого. У обох досліджуваних зразках вміст токсичних елементів не перевищував максимально допустимих рівнів, що свідчить про те, що зерно є безпечним та може бути використане у переробку на харчові потреби, навіть для дитячого харчування.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження використання генно-модифікованого продовольчого зерна пшениці для переробки в харчові продукти
    (2018) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    Стаття присвячена дослідженню стану питання використання генно-модифікованого зерна пшениці у харчовій промисловості. Розглянуто правове регулювання використання ГМ-сировини при виробництві харчової продукції на території України. Було досліджено зразки зерна пшениці 2-го класу різних регіонів вирощування від великих зернозаготівельних підприємств та малих приватних складських госопдарств на предмет наявності ГМО.
  • Ескіз
    Документ
    Впровадження методу HAZOP на підприємствах зернопереробної ґалузі
    (2018) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі розглянуто метод моніторингу потенційних небезпек в системах менеджменту промислової безпеки та охорони праці: HAZOP (Hazard and operability studies – визначення небезпек та працездатності), який є якісним методом ідентифікації небезпек та ризиків для людей, обладнання, навколишнього середовища та/або досягнення цілей організації. Визначено основні потенційні небезпеки та керівні слова у критичних точках технологічного процесу. Використання методу HAZOP дозволяє своєчасно адекватно оцінювати та знижувати ризики, що забезпечить підвищення ефективності проходження технологічного процесу з точки зору безпеки.
  • Ескіз
    Документ
    Моніторинг радіаційного фону на території промислового підприємства Києва
    (2018) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі наведені експериментальні дані по вимірюванню радіаційного фону на зерноперобному підприємстві м. Києва. Протягом місяця 2018 року проводились вимірювання значень радіаційного фону у різних зонах підприємства – у виробничих та допоміжних приміщеннях, а також на території підприємства. Отримані значення радіаційного фону вкладаються у діапазон допустимих значень, тому підприємство є радіаційно безпечним.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження методів визначення вмісту радіонуклідів у технології переробки зерна
    (2017) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    Робота присвячена дослідженню методів визначення вмісту радіонуклідів Стронцію, Цезію та Калію. В роботі наведено класифікацію та порівняльну характеристику, а також принцип методів визначення вмісту радіонуклідів у технології переробки зерна. Запропоновано методику дослідження вмісту радіонуклідів на зернопереробних підприємствах від приймання сировини до випуску готової продукції.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження зразків зерна пшениці на вміст ГМО
    (2017) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі наведені експериментальні дані по визначенню вмісту генно- модифікованих організмів у зразках зерна. Для дослідження було відібрано зразки зерна пшениці врожаю 2017 р. різних регіонів вирощування. Обрані чотири зразки пшениці відносилися до 2-го класу, а як контрольний зразок – пшениця 3-го класу. За показниками якості всі зразки відповідали вимогам для 2-го та 3-го класи відповідно, що підтверджується відсутністю у них вмісту генно-модифікованих організмів.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження вмісту радіонуклідів у продукції млинзаводу
    (2017) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі наведені експериментальні дані по визначенню вмісту радіонуклідів стронцію-90 та цезію-137 у продуктах переробки зерна на млинзаводі із переробки пшениці та жита. Вимірювання вмісту радіонуклідів проводили на стаціонарному лабораторному спектрометрі енергій бета-випромінювання СЕБ-01-150. Дослідження вмісту радіонуклідів за показником їх питомої активності у продукції млинзаводу показало, що ні в сировині, ні у готовій продукції не виявлено перевищення вимог чинної нормативно-технічної документації щодо рівня цезію-137 та стронцію-90, тому продукція є безпечною та придатною для харчових та кормових потреб.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз ймовірності виникнення ризиків на підприємствах м'ясо-молочної промисловості
    (2016) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі представлено метод аналізу ризику, як ймовірнісної оцінки виникнення аварійної ситуації на підприємстві. Комплексне застосування методів оцінки ризику виникнення аварійних ситуацій на підприємствах м'ясо-молочної промисловості дозволяє розробляти та обґрунтовувати ефективні заходи щодо підвищення безпечності їх функціонування.
  • Ескіз
    Документ
    Підвищення продуктивності праці на елеваторі шляхом проведення фотографії робочого часу
    (2016) Лабжинська, Маргарита Юріївна; Володченкова, Наталія Валеріївна
    В роботі представлено метод аналізу робочого часу лаборанта елеватора. Запропонований метод підвищення продуктивності праці лаборантів елеватора шляхом проведення фотографії робочого часу дозволяє виявити недоліки у трудовій дисципліні робітників, можливі порушення технологічного процесу, скоротити втрати часу та підвищити продуктивність праці. Метод є ефективним та простим. Може застосовуватися для робітників всіх категорій та для будь-яких виробничих структур, зокрема об’єктів харчової промисловості.