Статті

Постійне посилання на розділhttps://dspace.nuft.edu.ua/handle/123456789/7372

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 12
  • Ескіз
    Документ
    Зміни законодавства України у сфері безпечності харчових продуктів
    (2023) Шульга, Оксана Сергіївна; Шульга, Сергій Іванович
    Україна є правовою країною європейської спільноти. Статус члена на вступ у ЄС накладає додаткові зобов’язання на державу щодо гармонізації законодавчої бази з вимогами ЄС. Аналіз змін, які було зроблено у 2022 році показав, що більш ретельно упорядковано норми простежуваності за рахунок введення позначок для харчових продуктів тваринного походження та вимог до маркування. Крім того, прийняття закону щодо матеріалів та предметів, які контактують з харчовими продуктами дозволить знизити ризик небезпеки щодо міграції шкідливих речовин у харчові продукти. Постійне оновлення асортименту харчових продуктів та пакувальних матеріалів і тари для них та методів дослідження їх якості і безпечності буде обумовлювати постійні зміни харчового законодавства.
  • Ескіз
    Документ
    Досягнення у сфері екологічного одноразового посуду та столових приборів
    (2023) Шульга, Оксана Сергіївна; Шульга, Сергій Іванович
    Споживацьке ставлення до природи змушує теперішнє покоління змінювати підходити до вже звичних речей. Темп сучасної людини дуже інтенсивний, тому споживання їжі поза домом вже абсолютно звична справа для більшості країн світу. Така їжа потребує пакування та посуду. Економічний фактор обумовив широке використання полімерних матеріалів, проте екологія починає відчувати навантаження, адже в природних умовах більшість використовуваних полімерів не розкладаються. Представлена класифікація посуду та приладдя, класифікація сировини, яку доцільно використовувати для екологічного посуду та класифікація властивостей і показників якості (органолептичні, фізико-механічні, бар’єрні, термічні, фізико-хімічні можливо терапевтичні властивості), які необхідно контролювати для таких виробів. Визначено, що як сировину можна використовувати відходи харчових виробництв, зокрема, кавова гуща, дробина, висівки тощо. Найбільш перспективним напрямом екологічного одноразового посуду є їстівний посуд, адже буде виконувати подвійну функцію – перекус та природна утилізація. Крім того, не потребує використання спеціальної сировини, а виготовляється з харчової сировини.
  • Ескіз
    Документ
    Зміни у харчовому законодавстві України за 2023 рік
    (2024) Шульга, Оксана Сергіївна; Шульга, Сергій Іванович
    Нині Україна на шляху до приєднання до ЄС і для того, щоб успішно завершити даний процес українське законодавство продовжує упорядковуватися до європейських вимог. Харчова промисловість це стратегічна галузь, яка забезпечує продовольчу безпеку кожної країни. В червні 2023 р. був прийнятий ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання продовольчої безпеки та розвитку тваринництва» № 3221-IX, який передбачає внесення змін до ряду нині чинних законів України. Прийняті зміни дозволяють конкретизувати маркування вегетаріанських харчових продуктів, а також запроваджуються візуальні позначки для сільськогосподарської продукції; змінюються вимоги до маркування курячих яєць наближаючи їх до вимог ЄС. Вводиться ряд термінів («ремісничий харчовий продукт», «твердження про користь для здоров’я», «твердження про поживну цінність», «традиційний харчовий продукт з іншої країни», «уповноважена особа», «харчові ароматизатори», «харчова добавка», «харчовий ензим» тощо), що дозволяє однозначне трактування в сфері якості та безпечності харчових продуктів. Створюються реєстри для новітніх харчових продуктів, харчових добавок, харчових ароматизаторів, харчових ензимів і тверджень про користь для здоров’я. Визначено вимоги до позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти: за бажанням суб’єкту господарювання; за звернення фізичної особи про порушення, що спричинило йому шкоду; за доручення Прем'єр-міністра України з виявленими системними порушеннями; перевірка виконання щодо усунення порушень; на підставі повідомлень, що надійшли від RASFF, закладів охорони здоров’я, акредитованих лабораторій, офіційного ветеринарного лікаря, уповноваженого ветеринара, працівника бійні.
  • Ескіз
    Документ
    Поліметинові барвники з тіазоло(3,2-а)піримідинієвих і піримідо(2,1-b)бензтіазолієвих солей з трифторметильною групою в піримідиновому циклі
    (2023) Шульга, Сергій Іванович; Шульга, Оксана Сергіївна
    Із синтезованих перхлоратів трифторметилтіазоло(3,2-а)піримідинію і трифторметилпіримідо(2,1-b)бензтіазолію отримано поліметинові барвники різного типу – стирили, монометинцианіни, симетричні і несиметричні карбоціаніни, мероці¬аніни. Для кожного барвника визначено максимуми поглинання та їхні інтенсивності, надано характеристики кривим поглинання та дані елементного аналізу по Карбону, Гідрогену і Сульфуру. У результаті аналізу максимумів поглинання барвниками, які містять трифторметильну групу в піримідиновому циклі і які було синтезовано в цій роботі з максимумами поглинання барвників без трифторметильної групи в піриміди¬новому кільці, нами було також встановлено батохромний вплив трифторметильної групи на максимуми поглинання барвників. Наявність фенілу в п`ятому положенні тіазольного кільця cпричиняє батохромне зміщення максимуму поглинання барвника.
  • Ескіз
    Документ
    Модифікація картопляного крохмалю хлорангідридом пропіонової кислоти та фізико-хімічні дослідження одержаного продукту
    (2018) Шульга, Оксана Сергіївна; Сімурова, Наталія Вячеславівна; Шульга, Сергій Іванович; Перепелиця, Олександр Петрович
    В статті наведено результати модифікації картопляного крохмалю хлорангідридом пропіонової кислоти та фізико-хімічні характеристики одержаного продукту. The paper presents the results of the modification of potato starch with chlorinated propionic acid and the physical and chemical characteristics of the product obtained.
  • Ескіз
    Документ
    ПМР спектри тіазолопіримідинієвих солей
    (2017) Шульга, Сергій Іванович; Шульга, Оксана Сергіївна
    Проаналізовано ряд спектрів ПМР тіазолопіримідинієвих солей, отриманих продуктів конденсації 2-амінотіазолів з β-дикарбонільними сполуками. В спектрах виявлено декілька факторів, які були використані при встановленні будови продуктів конденсації, а саме: різницю хімзсувів метильних груп і протонів, які знаходяться в - і -положеннях піримідинового кільця до мостикового атому азоту; екранування метильної групи, а також екранування феніл-феніл для тіазоло(3, 2-α)піримідинієвих солей. Для піримідо(2, 1-b) бензтіазолієвих солей 4-феніл екранує 6-протон. Характер сигналу фенілу піримідинового кільця – розщеплений на дві групи піків у співвідношенні інтенсивностей 2:3 – в γ-положенні і не розщеплений сигнал – в α-положенні). A series of thiazolopyrimidine salts РMR spectra, obtained by condensation products of 2-aminothiazoles with β-dicarbonyl compounds, were analyzed. Several factors have been identified in the spectra that were used in determining the structure of condensation products, namely: the difference between the chemical groups of methyl groups and protons in the - and γ-positions of the pyrimidine ring to the bridged nitrogen atom; shielding the methyl group, and also shielding phenyl-phenyl for thiazolo (3, 2-α) pyrimidine salts. For pyrimido (2, 1-b) of benzthiazole salts, 4-phenyl shields 6-proton. The character of the signal of the phenyl pyrimidine ring is split into two groups of peaks in the ratio of the 2:3 intensities in the γ position and the split signal in the α-position).
  • Ескіз
    Документ
    Модифікація пектину як плівкоутворювача для їстівних плівок хлібобулочних і кондитерських виробів
    (2017) Шульга, Оксана Сергіївна; Чорна, Анастасія Іванівна; Шульга, Сергій Іванович; Кобилінський, Сергій Миколайович
    Подано результати модифікації цитрусового пектину амоніаком, сечовиною, цетиловим спиртом, пальмітиновим ангідридом. Проведено аналіз ІЧ-спектрів вихідних та модифікованих сполук, що дозволило підтвердити проведення модифікації цитрусового пектину. Досліджено вплив отриманих нових речовин на фізико-механічні властивості (міцність, подовження) плівки, а також паропроникність. Представлены результаты модификации цитрусового пектина аммиаком, мочевиной, цетиловым спиртом, пальмитиновым ангидридом. The results of modification of citrus pectin with ammonia, urea, cetyl alcohol, palmitic anhydride are presented. The IR spectra of the initial and modified substances were analyzed, which allowed to confirm the modification of citrus pectin. The influence of the obtained new substances on the physical and mechanical properties (strength, elongation) of the film, as well as the vapor permeability, was studied.
  • Ескіз
    Документ
    Вплив молока та сироватки на властивості їстівної плівки і покриття
    (2017) Шульга, Оксана Сергіївна; Перепелиця, Олександр Петрович; Шульга, Сергій Іванович
    В статті наведено результати дослідження зміни властивостей їстівних плівок виготовлених з крохмалю, желатину, полівінілового спирту як плівкоутворювачів, карбаміду як пластифікатора, лляної олії – гідрофобної складової та води або молока, або сироватки як розчинники. Авторами вперше запропоновано до складу їстівної плівки та покриття ввести молоко або сироватку в якості розчинника. На сьогодні в літературі наводяться дані щодо застосування білків молока і сироватки, а також їх ізолятів в якості плівкоутворювачів. За допомогою комплексного органолептичного показника наведена доцільність заміни розчинника води на молоко та сироватку, оскільки вони не змінюють смак, запах, стан поверхні, колір та прозорість їстівної плівки та покриття. Крім того, молоко та сироватка збільшують харчову цінність їстівних плівок та покриттів, зокрема за такими складовими як білок та кальцій. ІЧ-дослідження плівок показало, що розчинники впливають на характер, форму смуги валентних коливань νОН-груп крохмалю. В ІЧ-спектрах на воді ця смуга більш вузька та інтенсивна і знаходиться при 3428,57 см-1, тоді як на молоці або сироватці вона більш широка і менш інтенсивна. Ці зміни пов’язані з кількістю водневих зв’язків гідроксильної групи крохмалю зі складовими молока та сироватки. При використанні полівінілового спирту смуга νОН зміщується в область більш слабких коливань та знаходиться при 3400,56 см-1, що обумовлено додатковими водневими зв’язками полівінілового спирту. Термогравіметричний аналіз показав, що молоко і сироватка сприяють більш міцному утриманню води за рахунок водневих зв’язків їх складових, що збільшує температуру випаровування вологи та підтримує вологість системи впродовж строку зберігання виробів. Показник паропроникності їстівних плівок виготовлених на молоці та сироватці зменшується по відношенню до плівок виготовлених на воді, що дозволяє рекомендувати молоко і сироватку як розчинник для виготовлення плівок з метою збільшення їх бар’єрних властивостей і, як наслідок, це дозволить збільшити ефективність їстівної плівки як засобу збереження свіжості харчових продуктів. The article presents the results of the study of changes in the properties of edible films made of starch, gelatin, polyvinyl alcohol as film formers, carbamide as a plasticizer, linseed oil - a hydrophobic component and water or milk, or whey as solvents. For the first time, the authors proposed to introduce milk or whey as a solvent into the composition of the edible films and coatings. At present, the literature provides information on the use of milk and whey proteins, and their isolates as film creators. With integrated organoleptic characteristics shown feasibility solvent water replacement for milk and whey, as they do not alter the taste, odor, surface condition, color and transparency of edible films and coatings. In addition, milk and whey increase the nutritional value of edible films and coatings, in particular for components such as protein and calcium. IR studies of the films showed that solvents affect the character, shape of the band of stretching vibrations of the νON-groups of starch. In the IR spectra of water this band more narrow and intense and stored at 3428.57 cm-1, whereas in the milk or whey is broader and less intense. These changes are related to the amount of hydrogen bonds of the hydroxyl group of starch with the components of milk and whey. With the use of polyvinyl alcohol, the band νON is shifted towards more weak vibrations and is at 3400.56 cm-1, due to the additional hydrogen bonds of polyvinyl alcohol. The thermogravimetric analysis showed that milk and whey contribute to more robust water retention due to hydrogen bonds of their constituents, which increases the temperature of evaporation of moisture and maintains the moisture of the system during the shelf life of the products. The rate of vapor permeability of edible films made on milk and whey decreases with respect to films made on water, which allows the recommendation of milk and whey as a solvent for the production of films in order to increase their barrier properties, and as a result, this will increase the efficiency of the edible film as a means preserving the freshness of food products.
  • Ескіз
    Документ
    Яблучний порошок як добавка для підвищення харчової цінності карамелі
    (2012) Шульга, Оксана Сергіївна; Каменчук, Тетяна Вікторівна; Шульга, Сергій Іванович
    Проведені експериментальні дослідження щодо можливості використання яблучного порошку у виробництві карамелі. Використання яблучного порошку для виробництва карамелі дозволить не лише підвищити харчову цінність готового виробу за рахунок пектинових та мінеральних речовин, а також дозволить не використовувати синтетичні ароматичні, барвні та смакові речовини у виробництві карамелі. Встановлено оптимальне дозування яблучного порошку для виготовлення карамелі. Experimental study on the possibility of using apple powder in the production of caramel. Using apple caramel powder production will not only increase the nutritional value of the finished product by pectin and minerals, and will not use synthetic flavoring, coloring and flavoring substances in the production of caramel. The optimal dosage apple powder for making caramel.
  • Ескіз
    Документ
    Оптимізація технології виробництва екструзійних картоплепродуктів з використанням додаткової сировини
    (2014) Шульга, Оксана Сергіївна; Грибович, Ліна Віталіївна; Шульга, Сергій Іванович
    У статті описано три методи (Бокса-Уілсона, графоматематичний і симплекс-метод), за якими найбільш доцільно проводити оптимізацію рецептурної суміші для виробництва екструзійних картоплепродуктів. Зразками обрано екструзійні картоплепродукти з додаванням різних видів додаткової сировини. Залежно від рецептури компонентів необхідно обирати різні методи оптимізації. Вста-новлено, що для оптимізації рецептури з використанням круп краще використовувати метод Бокса-Уілсона; для оптимізації рецептури з використанням фруктових та овочевих порошків — графоматематичний метод, а для оптимізації рецептури з використанням сухого молока — симплекс-метод. The article describes three methods (Box — Wilson, count mathematical method and the simplex method) which are the most advisable to optimize prescription mixtures for potato products extrusion. The examples of extruded potato products with different kinds of additional raw materials were selected for this study. Depending on the prescription components, different optimization techniques should be used. It has been established that, in order to optimize the formulation in which cereal is included, it is better to use the Box — Wilson method; to optimize recipes using fruit and vegetable powders, count mathematical method; and to optimize recipes using powdered milk, the simplex method should be used.